czytam i polecam

Pułapki myślenia - Daniel Kahneman

Książka autorstwa laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, a zarazem bardzo często cytowanego ostatnimi czasy psychologa, Daniela Kahnemana.

Wbrew temu, czego można się spodziewać po takim wstępie, jest to bardzo przystępnie napisana i po prostu przyjemna lektura. Która to ponadto zostawia w głowie trochę wartościowych treści, teoretycznych oraz praktycznych. Już sam tytuł wskazuje na tematykę (trafnie) i powinien zachęcać do lektury każdą osobę zainteresowaną… sobą.

Neurokognitywistyka rozwoju - Johnson Mark H., Haan Michelle

Jako że jest to lektura nieco bardziej wymagająca, jej treść zaciekawi przede wszystkim osoby, które generalnie zafascynowane są rozwojem ludzkiego mózgu lub jego badaniem.

Dzięki niej zrozumiałam podstawy twierdzeń pseudo-ekspertów, którzy uważają dzieci za małych geniuszy. Na szczęście jednak podstawy zdobytej już wiedzy pomogły mi zinterpretować informacje w nieco bardziej rzetelny sposób i zachwycałam się zarówno szybkim rozwojem struktur, jak i późniejszym zanikiem neuronów w dziecięcych mózgach.

Dodatkowym zaskoczeniem było dla mnie m.in. istnienie kolumn dominacji ocznej w płacie potylicznym czy też uzasadnienie młodocianej impulsywności późniejszym rozwojem połączeń z korą czołową.

21 lekcji na XXI wiek - Yuval Noah Harari - Wydawnictwo Literackie

„Jeśli stworzony przez kogoś opis świata połowy XXI wieku brzmi jak science fiction, to taki opis jest raczej nieprawdziwy. Ale jeśli stworzony przez kogoś opis świata połowy XXI wieku nie brzmi jak science fiction – to taki opis jest z całą pewnością nieprawdziwy. Szczegółów nie możemy być pewni. Jedynym pewnikiem jest sama zmiana.” [cytat z książki]

Polecana przez Billa Gatesa [tutaj recenzja], według dla mnie jest genialnym przykładem przyszłościowego wykorzystania wiedzy historycznej. I dysputy na temat rozwoju.

Bardzo polecam, dla każdego kto zamierza dożyć 2050 roku lub po prostu chce uporządkować wiedzę / orientować się w możliwościach i ewentualnych konsekwencjach rozwoju ludzkości.

"Rozmowa z bogiem" pdf

Talking to God – Harry Stottle

Krótki, acz bardzo znaczący i wartościowy, tekst, który potrafi dużo w życiu zmienić [i choć nie twierdzę tego z autopsji, to cudzym doświadczeniem rzetelnie potwierdzone].

TUTAJ do pobrania w wersji oryginalnej lub polskojęzycznej.